Jeśli miałaś/eś robioną analizę kolorystyczą, to pewnie poza swoim typem urody poznałaś/eś swój kolorystyczny typ siostrzany. W uproszczeniu jest to inny typ urody, z którym jednak dzielisz swój najważniejszy atrybut.
I tak typami siostrzanymi są:
jasna wiosna - jasne lato
ciepła wiosna - ciepła jesień
czysta wiosna - czysta zima
chłodne lato - chłodna zima
zgaszone lato - zgaszona jesień
ciemna jesień - ciemna zima.
Ale nie u każdego sprawdza się ta reguła. Możliwe jest także, że Twoim typem siostrzanym jest inny typ w obrębie tej samej pory roku. Zatem czysta zima może mieć siostrzana czystą wiosnę, chłodną zimę lub ciemną zimę. Zgaszona jesień może mieć za typ siostrzany zgaszone lato, ciepłą jesień lub ciemną jesień. I tak jest z prawie wszystkimi typami urody.
Ale są na przykład takie ciemne-zgaszone jesienie które mają dwa pierwszorzędne atrybuty: ciemność i zgaszenie. Jeśli do tego taka ciemna-zgaszona jesień jest neutralna temperaturowo, może korzystać z mniej ciepłych kolorów zgaszonej jesieni, ciemnej jesieni i... ciemnych barw zgaszonego lata.
Nasuwa się zaraz pytanie, czy można pożyczyć każdy jeden z kolorów typu siostrzanego. Otóż nie. Jeśli jesteś jasnym latem, to dlatego, że Twoje kolory są z tych chłodniejszych i bardziej przygaszonych, niż kolory jasnej wiosny. Zatem, od typu wiosennego, który jest ciepły i czysty z pewnością nie pożyczysz najcieplejszych i najjaskrawszych barw występujących w jego palecie.
Można żartobliwie stwierdzić że każdemu po równo. Jeśli jesteś jasnym latem z siostrzaną jasną wiosną a atrybut temperatury ma u Ciebie tylko minimalny wpływ, to pożyczysz od jasnej wiosny trochę więcej barw, ale za to najchłodniejsze barwy twojego typu urody - jasnego lata mogą być już dla Ciebie zbyt chłodne. Za to jeśli masz w sobie więcej chłodu, to idealne będą dla Ciebie przede wszystkim kolory jasnego lata, ale już niewiele kolorów jasnej wiosny.
Dalej, jeśli chłód jest u Ciebie bardzo silnym atrybutem, możesz - zamiast jasnej wiosny - mieć siostrzane chłodne lato.
W analizie kolorystycznej atrybuty Twoich barw grupuje się według charakterystyki i w ten sposób nazywa się Twój typ urody, a nie odwrotnie. Na tej samej zasadzie określa się Twój typ siostrzany.
Niekiedy kolorystki idą na skróty i każdej jasnej wiośnie podsuną jako typ siostrzany jasne lato, a każdej ciemnej jesieni - ciemną zimę. Ale w biologii są zawsze więcej, niż dwie zmienne i takie uproszczenie nie zawsze się sprawdza. Wpływ Twojej urody zawsze będzie mieć swoje najlepsze oraz wciąż korzystne, ale nie idealne barwy. To sprawia, że ciężko jest znaleźć dwie jasne wiosny o idealnie takiej samej palecie najkorzystniejszych barw.
Tyle teorii, a teraz przykład.
Kolory Ewy są przede wszystkim zgaszone, ale również bardzo chłodne. Można określić ją jako zgaszone lato z siostrzanym chłodnym latem. Upraszczając, można powiedzieć, że paleta Ewy będzie zawierać chłodniejsze barwy z palety zgaszonego lata i bardziej zgaszone barwy z palety chłodnego lata. Wyszłoby to jakoś tak:

Komentarze
Prześlij komentarz