Pierwszy etap analizy kolorystycznej u mnie to przyglądnięcie się klientce i jej barwom.
U Pauliny ewidentnie widać obecność ciemnych eumelanin. Jej włosy i oczy są ciemne, a skóra ciepło zabarwiona a taki sposób, jak po dodaniu kilku kropel roztwory ciemnej przecież - kawy do czystej wody. Obecności ciepłych - żółtoczerwonych felomelanin nie da się wykluczyć, ale nie widać ich wyraźnie.
Na tym etapie mam już w głowie pewien obraz, ale nie sugeruję się nim. Trzy kolejne etapy analizy przeprowadzam niezależnie od siebie. Tak, aby sprawdzić, czy dochodzę do tego samego wniosku różnymi metodami "badawczymi". Ot, podejście naukowe, którym przesiąkłam na uczelni.
Drugi etap to użycie ram do analizy kolorystycznej dla wyznaczenia typu urody. Najpierw sprawdzam atrybuty barw klientki, porównując trzy zestawienia:
temperaturę

walor
i chromę.
Z tych zestawień wnioskuję, że kolory Pauliny są ciepłe, ciemne i przygaszone, a te atrybuty odpowiadają atrybutom barw jesieni.
Następnie używam ram kolorystycznych by sprawdzić jakim typem jesieni jest Paulina.
zgaszona jesień
ciepła jesień
ciemna jesień
Wynik jest zgodny z tym, co zaobserwowałam na pierwszym etapie, ale robię jeszcze trzeci test, przy okazji przygotowywania indywidualnej palety barw dla Pauliny.
Następnym krokiem jest opracowanie palety najlepszych (z najlepszych) barw dla klientki.
Porównuję w tym celu wiele odcieni każdego jednego koloru, a następnie z wybranych barw składam indywidualna paletę.
W przypadku Pauliny najlepsze barwy w cale nie były tymi najcieplejszymi. Ich główną cechą był wysoki walor - głębia koloru.
Indywidualna paleta Pauliny jest bardzo podobna do tej "standardowej" palety ciemnej jesieni. I to jest spójne z tym, co widać w ramach kolorystycznych i z obserwacji. Na tym etapie uznaję Paulinę za ciemną jesień.
Paleta Pauliny
Paleta ciemnej jesieni
Ponieważ widzę, ze Paulina całkie nieźle wygląda w ramie ciepłej jesieni, sprawdzam jeszcze jej typ siostrzany. Uznaje się, że dla ciemnej jesieni typem siostrzanym jest ciemna zima. Ale Paulina ma w sobie sporo ciepła, więc zestawiam ramę kolorystyczną ciemnej zimy i ciepłej jesieni dla porównania.
Za zimą przemawia głębia, ale czystość barw dominuje nad Pauliną. W jej palecie więcej jest ciepłych, niż chłodnych barw. Dlatego uznaję, ze jej typem siostrzanym jest ciepła jesień, choć pojedyncze barwy może pożyczyć od ciemnej zimy (nawet są one w jej indywidualnej palecie).
Pozostaje jeszcew:
- omówić temat kolorów: wyjaśnić czym się różnią barwy zgaszone i czyste i gdzie w tym spektrum leżą barwy klientki, wyjaśnić czym różnią się barwy zgaszone i pastele, jaka ciemność barw jest optymalna, jak rozróżnić kolory ciepłe i chłodne,
- omówić najkorzystniejsze kolory bazowe,
- wybrać najlepsze koloryzacje, oraz pokazać jakie kolory włosów będą niekorzystne,
- zwizualizować różne kolory szminek (i te korzystne i te źle dobrane)
- udzielić innych porad makijażowych,
- zaprezentować ciekawe, a nieoczywiste zostawienia kolorów w obrębie typu urody,
- omówić kolor biżuterii,
- udzielić porad odnośnie okularów.
- A jeśli klientka potrzebuje ubierać się w pracy według zasad określonego dresscode'u, doradzić jakie kolory będą najkorzystniejsze i ewentualnie jak lekko nagiąć zasady dla własne korzyści.
Chyba o niczym nie zapomniałam :)

Jeśli nie wiesz, jakim jesteś typem urody, zapraszam Cię na analizę kolorystyczną. Odkryję dla Ciebie tajemnice Twoich barw i doradzę Ci jak najlepiej wykorzystać kolory, by podkreślić Twoje naturalne piękno. :)
Komentarze
Prześlij komentarz