Kolory ciepłe i chłodne i ich rozróżnianie mogą być trochę problematyczne. Spróbuję zatem wyjaśnić o co w tym naprawdę chodzi i jak ocenić temperaturę danego koloru.
Aby dobrze przedstawić zagadnienie temperatury kolorów, muszę najpierw wspomnieć o kole kolorów. Koło kolorów składa się z barw ułożonych w okrąg, co pozwala zobaczyć, jak poszczególne kolory przechodzą jeden w drugi.
Dla uproszczenia sprawy poniżej znajduje się koło kolorów podzielone na 12 barw.
Są na nim:
- - kolory podstawowe: czerwony, niebieski, żółty, to barwy, które nie mogą być uzyskane przez mieszanie innych kolorów,
- - kolory pochodne: pomarańczowy, zielony, fioletowy, które powstają przez zmieszanie dwóch kolorów podstawowych (Czerwony + Żółty = Pomarańczowy, Żółty + Niebieski = Zielony I Niebieski + Czerwony = Fioletowy),
- - kolory trzeciorzędowe: czerwono-pomarańczowy, żółto-pomarańczowy, żółto-zielony, niebiesko-zielony, niebiesko-fioletowy, czerwono-fioletowy, które powstają przez zmieszanie koloru podstawowego z kolorem pochodnym.
Kolory chłodne znajdują się z lewej strony koła kolorów. To niebieski i to, co w jego sąsiedztwie, czyli jego głębokie odcienie aż po granaty i chłodny, niebieskawy fiolet oraz turkusy, mięta i inne chłodne, niebieskawe zielenie z drugiej strony.
Do tego momentu wszystko jest bardzo proste. Ale tak naprawdę wszystkie kolory płynnie w siebie przechodzą i każdy z nich ma swoje cieplejsze i chłodniejsze warianty.
I tak na przykłąd, jeśli zatem za „neutralną” uznamy czystą zieleń, to te odcienie zielonego, które leżą bardziej w stronę niebieskiego, czyli mające w sobie domieszkę niebieskiego, będą chłodne, a te, które leżą bliżej żółtego i są nim dobarwione – będą ciepłe. Dalej, te żółte odcienie, które leżą bliżej niebieskiego (a więc mają jego domieszkę i stają się lekko zielonkawe), będą chłodne, a te, które mają domieszkę czerwonego, i idą w słoneczny zółty ku pomarwńczowemu, będą ciepłe.
Ciepła (z założenia) czerwień ma swój chłodny wariant, który na kole kolorów jest od strony niebieskiego, czyli sąsiaduje z fioletem, oraz ciepły, ten, który sąsiaduje z pomarańczem. To sprawia, że chłodne i ciepłe barwy układają się na kole kolorów mniej-więcej naprzemiennie. Chłodny niebieski, ciepły niebieski, chłodny zielony, ciepły zielony…
Jaki to wszystko ma związek z analizą kolorystyczną?
Jeśli Twoja skóra ma ciepły podton, kolory ciepłe będą naturalnie harmonizować z Twoim wyglądem, podkreślając jego najlepsze cechy. Dobrze dobrane, mogą sprawić, że cera wygląda zdrowo i promiennie. Oprócz ciepłych kolorów, ciepłe typy urody mogą nosić chłodne kolory z ciepłymi podtonami. I tak, ciepła wiosna może nosić turkus, ciepła jesień – ciemny turkus i petrol, mimo że są to kolory z grupy niebieskiego, a więc chłodnego koloru.
Jeśli Twoja skóra ma podton chłodny, w ciepłych barwach zrobi się żółtawa, będzie wyglądać niezdrowo, za to pięknie będziesz wyglądać w kolorach chłodnych. Dodadzą Ci one blasku, sprawią, że Twoja cera będzie wyglądać promiennie, uwydatnią kolor oczu. Sięgaj zatem po chłodne kolory i chłodne warianty ciepłych kolorów: malinową czerwień, miętową zieleń, limonkowy żółty.
Jeśli się malujesz, dopasowanie odpowiedniej temperatury różu, pomadki i cieni do powiek jest szczególnie ważne. Niestety, nawet celebryci popełniają błędy i używają kolorów, które im się obiektywnie podobają, a nie tych, które są dla nich najkorzystniejsze.
Zrozumienie różnicy między kolorami ciepłymi a zimnymi oraz umiejętność ich rozpoznawania i zastosowania może znacząco wpłynąć na nasz wygląd i samopoczucie. Niezależnie od tego, czy chodzi o ubranie, makijaż czy kolor włosów, odpowiedni dobór kolorów może poprawić to jak wyglądamy I jak się czujemy.
Znajdź swoje idealne barwy i ciesz się ich korzystnym wpływem na Twój wygląd i otoczenie!
Komentarze
Prześlij komentarz