Analiza kolorystyczna

Co kryje się pod określeniem "analizy kolorystycznej" i co w ogóle ona daje? O co chodzi z podziałem na 12 typów urody i dlaczego urodę opisuje się nazwą pory roku?

Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, czytaj dalej, z przyjemnością wszystko Ci wyjaśnię. 😊




1. Wszyscy jesteśmy inni czyli kilka słów o melaninach w naszej skórze. 


Każdy z nas ma w swojej skórze barwniki - melaniny. Jest ich kilka rodzajów, które występują w różnych proporcjach u różnych ludzi. To właśnie mieszanka melanin nadaje nam kolor skóry, a także jej undertone (podton). Od zawartości melanin zależy, ile mamy w sobie ciepła, chłodu, kontrastu i ciemności, jaki kolor maja nasze oczy i włosy.





2. Co to jest analiza kolorystyczna i po co to wszystko? 

W analizie kolorystycznej skupiamy się nie na kolorze skóry czy włosów lecz na ich podtonie. Nie patrzymy zatem na to, jak dana osoba wygląda, a oceniamy jak barwniki obecne w skórze, włosach i oczach kształtują typ urody i jak uroda danej osoby reaguje na różne kolory w swoim otoczeniu. 

Określamy trzy atrybuty kolorów pasujących testowanej osobie: walor, temperaturę oraz chromatyczność. Znajomość tych atrybutów oraz oznaczenie tego, który u danej osoby dominuje, pozwala zaklasyfikować jej typ urody do jednego z dwunastu typów urody i określić jakie barwy są dla tej osoby najkorzystniejsze. 


Dzięki dopasowaniu koloru włosów, makijażu i ubrań do naszego typu urody, wyglądamy korzystniej: świeżo i promiennie. Zmniejsza się widoczność cieni pod oczami i niedoskonałości skóry, znikają blady lub żółtawy odcień, który często pojawia się przy noszeniu niedopasowanych barw. Oczy stają się lepiej widoczne, a ich kolor intensywniejszy.

Odpowiednio dopasowane barwy ubrań sprawiają wręcz, że można wyglądać świetnie nawet bez makijażu. Kiedy dobrze czujesz się ze swoim wyglądem, rośnie Twoja pewność siebie. 

Choć w internecie można znaleźć opisy "typowych przedstawicielek" danych typów urody, nie warto się nimi sugerować, gdyż wygląd może być bardzo mylący. Na przykład brązowa skóra u osób ciemnoskórych wciąż może mieć chłodny podton, jasny kolor skóry zdarza się nawet u osób o ciemnym typie urody, a blondynka może być jasnym, lub ciemnym typem urody, zaś u jasnego typu urody włosy mogą być ciemne.

Analiza kolorystyczna to nie jest "rocket science", ale bez pewnej dawki wiedzy i bez odpowiedniego wyczucia nie da się jej poprawnie przeprowadzić. 


3. Jaki jest zysk z analizy kolorystycznej? Po co tracić na nią pieniądze? 


Przede wszystkim, ubierając się w kolory ze swojej palety wyglądasz najkorzystniej. 

Kiedy w szafie masz same ubrania w Twoich najlepszych barwach, wszystkie one mają wspólne cechy, dzięki czemu do siebie pasują - w ten sposób z mniejszej liczby ubrań tworzysz więcej różnych zestawów. 

Przed wyjściem z domu nie stoisz przed szafą mierząc po kolei kilka zestawów ubrań, w żadnym nie czując się dobrze, bo we wszystkim co masz, wyglądasz świetnie. 

Kiedy wiesz, w jakich kolorach wyglądasz niekorzystnie, unikasz nietrafionych zakupów ubraniowych i kosmetycznych. 


Analizę kolorystyczną robisz raz, a ze znajomość i jej wyniku będziesz korzystać przez resztę życia. Zatem pieniądze na analizę kolorystyczną nie są stracone. Tak naprawdę, analiza kolorystyczna pozwoli Ci zaoszczędzić czas i mnóstwo pieniędzy. 


4. Dlaczego wygląd osób opisuje się nazwami pór roku? 


Nazwy typów urody w analizie kolorystycznej są jedynie umownie związane z porami roku. Wynika to z obserwacji, że barwy, które pasują poszczególnym osobom, harmonizują z barwami obecnymi w przyrodzie w różnych porach roku.

I tak, barwy każdej wiosny są jasne, kontrastowe i ciepłe,

lata - jasne, przygaszone  chłodne

jesieni - ciemne przygaszone i ciepłe

zimy - ciemne, kontrastowe i chłodne.

W obrębie tych czterech pór roku określa się dominujący/dominujące atrybuty i według nich opracowuje się najlepszą indywidualna paletę kolorystyczną. 


Podział na dwanaście typów urody jest zarazem toporny i szczegółowy. Te 12 typów kolorystycznych wystarczy, by opisać cechy urody większości osób. Każda z tych dwunastu charakterystyk ma własną paletę barw, własny sposób ich łączenia, własne najlepsze wzory i własne kolory bazowe.

Jednocześnie jesteśmy tak różni, że można by wydzielić i sto typów urody: bo ktoś wpadnie "pomiędzy", ktoś będzie miał swoje barwy trochę jaśniejsze lub ciemniejsze, a ktoś jeszcze inny będzie na przykład zupełnie neutralny temperaturowo. Dlatego analiza kolorystyczna, jeśli ma być dokładna i naprawdę użyteczna, powinna zawierać opracowanie indywidualnej palety barw dla danej osoby, zwłaszcza, że dla doświadczonej kolorystki nie jest to trudne, a jedynie wymagające zaangażowania i czasu zadanie. 




Komentarze